Intel'in 14. Nesile Kadar Çıkartacağı İşlemcilerin Detayları Sızdırıldı!

Intel'in önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeye hazırlandığı Rocket Lake-S, Alder Lake-S, Meteor Lake-S ve Lunar Lake-S işlemcilerinin temel bilgileri sızdırıldı!

Bütün bilgisayar severleri birbirine düşüren temel konulardan bir tanesi şüphesiz 'AMD mi? Intel mi?' ikilemidir. Aralarındaki rekabeti her geçen gün daha da büyüten bu iki işlemci üreticisi, gün geçmiyor ki performanslarının üstüne performans eklemesin. 

Geçtiğimiz günlerde 'Wing Tseung' isimli bir Facebook kullanıcısı, kendi iddiasına göre Intel'in 11. nesil işlemci serisi olan Rocket Lake-S işlemcilerinden birisinin görüntüsünü paylaştı.

2021'in ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan Rocket Lake-S işlemciler Cypress Cove çekirdek mimarisini kullanmalarının yanısıra, 20 adet PCIe CPU şeridi sayesinde PCIe 4.0 standardını destekleyecek. Ayrıca Intel'in Xe-LP dahili grafik birimine sahip olan bu işlemci serisi, halihazırda piyasada olan 400 serisi anakartlarda ve yeni çıkacak olan 500 serisi anakartlarda uyumlu çalışabilecek. (LGA 1200)

Bir süre önce Intel'in 12. nesil, Alder Lake-S kod adlı işlemcileri Intel tarafından doğrulanmıştı. Intel, bu nesilin 2021'de piyasaya sürüleceğini söyleyip aradan çekilmişti. (2021'in son çeyreğine kalmadan piyasaya sürülmesi bekleniyor.) Henüz ortada doğrulanmış bir 600 serisi anakart olmamasına rağmen, Alder Lake-S serisinin yeni bir CPU soketi gerektireceğini anlamak zor değil. Yeni soketin adı LGA 1700 olacak. İşlemcinin yüzeyine baktığınız zaman LGA 1200 işlemcilere kıyasla ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. 
LGA 1200 İşlemcilerin Boyutu: 37.5×37.5 mm
LGA 1700 İşlemcilerin Boyutu: 45.0 x 37.5 mm

10 nanometre üretim ile gelecek olan Alder Lake-S serisi hibrit bir teknoloji ile gelecek. Gracemont (Küçük) ve Golden Cove (Büyük) olarak adlandırılan, tek işlemcide iki farklı boyutta çekirdek kullanılacak. Serinin amiral gemisinde 8 büyük, 8 küçük olmak üzere 2 farklı gruplandırılmış çekirdelşer olacak. Ancak belirtmekte fayda var ki sadece büyük çekirdekler hyperthreading destekli olacak. Dolayısıyla işlemcilerde 16 çekirdek ve 32 Thread (İş Parçacığı) bulunacak. Unutmadan Alder Lake-S serisinin Intel kanadında DDR 5 RAM destekleyen ilk işlemci serisi olacağını, ve aynı DDR 5 RAM desteği sunan ilk işlemci serisi olacağı gibi; PCIe 5.0 desteği sunan ilk Intel işlemci serisi olacağını belirtmekte fayda var.

Son olarak bahsedilmesi gereken iki nesil kaldı: Meteor Lake-S ve Lunar Lake-S

Meteor Lake-S, 7 nanometre üretim teknolojisi ile gelecek. Bunun yanı sıra tıpkı Alder Lake-S gibi hibrit çekirdek teknolojisini kullanacak, DDR 5 RAM desteği ile gelecek, PCIe 5.0 desteği sunacak ve LGA 1700 soket desteği ile gelecek.

Lunar Lake-S ise tıpkı abisi Meteor Lake-S gibi DDR 5 desteği, LGA 1700 soket tipi, ve PCIe 5.0 desteği ile gelecek. Hangi çekirdek yapısının kullanılacağının henüz belli olmadığı gibi, kaç nanometre üretim teknolojisine de sahip olacağı da belli değil, ancak 5 nanometre olduğunu düşünürsek yanılacağımızı pek sanmıyoruz.

Kaynak: https://videocardz.com/newz/intel-rocket-lake-and-alder-lake-cpus-pictured

Bu makale için bir yorum bırak